Kockázati audit

Tisztában van Ön cége, vállalkozása működési kockázataival? Átgondolta már, esetleg értékeli, és megfelelő intézkedésekkel elfogadható szinten tartja kockázatait? Teljesen nyugodt cége működésével kapcsolatban?

Ha nem, akkor jelenlegi ajánlatunk Önnek szól!

Szeretnénk figyelmébe ajánlani egy új szolgáltatásunkat, ahol a tapasztalt szakembereink által lefolytatott audit után egyszerűen és hatékonyan tudja értékelni szervezete működési kockázatait!

A működési kockázat: annak az esélye, hogy olyan esemény történik, amely negatív hatással van a társasági célok elérésére – többek között kihasználatlan lehetőségeket és elmulasztott intézkedéseket értünk alatta.

Példa: ha egy működési engedély alapvetően szükséges egy cég működéséhez, de ennek a működési engedélynek nincs a cégen belül hatékony felügyelete, akkor ez a cég számára egy magas működési kockázat. Hisz gondoljunk bele, ha egy lejárt vagy egy érvénytelen engedély miatt kell a cégnek felfüggesztenie a működését…

A kockázataudit célja, hogy tét nélkül (akár pl. egy hatósági ellenőrzést megelőzve) őszinte elbeszélgetés keretében feltárjuk cégük működési kockázatait. Működési kockázatokat általánosságban a következő területeken keresünk:

  • általános kérdések,
  • irányítási folyamatok,
  • munkatársak,
  • infrastrukturális körülmények,
  • gyártás/szolgáltatás,
  • informatikai háttér,
  • munkavédelem, tűzvédelem,
  • környezetirányítás, energiahatékonyság,
  • stb.

A kockázataudit eredménye nem csak a szakterületeken dolgozók részére kíván segítséget nyújtani, hanem a vezetés különböző szintjén tevékenykedő vezetők számára is hasznos információkkal szolgál. A modern audit felfogás ugyanis nem a hibák utólagos feltárására, hanem azok megelőzésére törekszik a szervezetben.

Jelen termékünkkel a kis- és középvállalkozások (KKV-k) eredményes és hatékony működéséhez szeretnénk hozzájárulni. Tapasztalatunk szerint ebben a szegmensben még nincs nagy hagyománya a tudatos kockázatkezelésnek, sok esetben csak utólag, egy negatív esemény bekövetkezése után döbbenek rá, hogy a veszteség elkerülhető, vagy legalább is minimalizálható lett volna némi odafigyeléssel és megfelelő megelőző intézkedésekkel.

Napjainkban egyre elterjedtebb a tudatos KKV fogalma is, mely szerint egy kis- vagy középvállalkozásnak többek között figyelmet kell fordítania az emberi tényezőkre, a tudatos stratégiára, az energiahatékonyságra, vagy a társadalmi felelősségvállalásra. De ezeken túl, és ezekkel összefüggésben is a tudatosság alapfeltétele, hogy ismerjük és tisztában legyünk vállalkozásunk működési kockázataival.

Az Ön igényeihez alkalmazkodó ajánlatunk főbb elemei a következők:

  • szakembereink interjú(k) segítségével átvizsgálják cége, vállalkozása működését és meghatározzák azokat a főbb területeket, ahol kockázatokkal kell számolni;
  • az interjú(k) eredménye alapján meghatározzuk és értékeljük a kockázatok szintjeit;
  • auditjelentésként elkészítjük a cégre vonatkozó kockázat regisztert, mely segítségével Ön tisztában lesz cége, vállalkozása főbb működési kockázataival, amiket a későbbiekben folyamatosan figyelhet (mérhet), illetve megfelelő intézkedésekkel az elfogadható szinten tarthat;
  • a fő témánként átlagolt kockázati szinteket egy látványos kockázat térképen is ábrázoljuk.

Továbblépési lehetőségek:

  • az elkészült kockázat regiszter alapján lehetőség van a rendszer kibővítésére, mely már a kockázatok kezelésére és elfogadható szinten tartására koncentrál;
  • a kialakított kockázatkezelési rendszer integrálása szabványosított irányítási rendszerekbe (MIR, KIR, MEBIR, stb);
  • a kockázat regiszter alapja lehet egy későbbiekben kialakítandó kockázatmenedzsment rendszernek, ahol már belső szabályozások alapján, rendszer szinten kezelik az üzleti, pénzügyi és működési kockázatokat;
  • az azonosított gyenge pontok rendszer szintű megerősítése, továbbfejlesztése.

Miért minket válasszon?
Cégünk közel 100 fős szakmai csapattal dolgozik, olyan szakemberekkel, akik több szabvány és menedzsmentrendszer ismerettel rendelkeznek, tapasztalataikat a for- és nonprofit szervezetek működésében szerezték, és elvárás velük szemben a rendszeres továbbképzés annak érdekében, hogy megfelelő szakmai kompetenciával rendelkezzenek.